خدمات مشاوره و روانشناسی در رابطه با « بهداشت و سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان »

تربیت را می توان رشد طبیعی استعدادهای آدمی دانست و تعلیم و تربیت جنسی یکی از پر رمز و رازترین و سخت ترین تربیت هاست . اغلب والدین خودشان درباره مسائل جنسی آموزش های لازم را دریافت نکرده اند و حتی ممکنست به سختی و با ناراحتی درباره این موضوع با والدین خود صحبت کرده باشند . جنسیت از لحظه تولد تا آخر عمر هر انسان نقش مهمی را در زندگی او ایفا می کند . کار اصلی والدین این است که اطلاعات لازم را در اختیار فرزندشان قرار دهند تا آنها بتوانند با آگاهی انتخاب کنند و زندگی خود را بنا نهند . اگر والدین بتوانند مسائل جنسی را با فرزند خود مطرح کنند و فضای مناسبی را برای گفتگوی باز توام با احترام و شرم و حیا بوجود بیاورند ، در سنین بلوغ و نوجوانی هم می توانند به خاطر همین فضای باز ، راهنمایی های لازم را در اختیار فرزندشان قرار دهند اما اگر به موقع اقدام نکنند تعلیم و تربیت جنسی نه برای آنها و نه برای فرزندشان طبیعی نخواهد بود و هر دو طرف از نزدیک شدن بهم احساس ناراحتی خواهند کرد و این خطر وجود دارد که کودکان و نوجوانان پاسخ های خود را از منابع غیرمعتبری همچون همکلاسی ها ، منابع اینترنتی و … تامین کنند .

هنوز والدین در پاسخ به سوالات عادی فرزندان خود ( مانند « من چطور بدنیا آمدم ؟ » ) یا در مورد آماده کردن فرزندان برای روبرو شدن با تغییرات جسمی ( مانند دوره قاعدگی ) دچار مشکل هستند . هنوز والدین رفتارهای جنسی طبیعی و غیرطبیعی را نمی توانند از هم جدا کنند .

والدین باید بر اساس سطح کنجکاوی و نیازهای فردی فرزندشان به تعلیم و تربیت جنسی او بپردازند و اطلاعاتی بیشتر یا کمتر از آنچه فرزندشان به دنیال آن هست ، ندهند .

وقتي كودكي 5 ساله در مورد چگونگي و بوجود آمدن بچه مي پرسد ممكن است اين پاسخ خوشحال كننده باشد كه بچه در جاي خاصي درون شكم مادر رشد مي كند و بزرگ مي شود و ببوجود   مي آيند . اما يك كودك 8 ساله ممكن است بخواهد بدا ند كه چگونه  این بچه وارد شکم مادرش شده است ؟

با افزایش سن و میزان درک ، يك كودك 11 ساله ممكن است بخواهد حتي بيشتر از اين بداند و والدين با گفتن اين كه چگونه يك مرد و زن به يكديگر علاقمند مي شوند و تصميم مي گيرند با هم رابطه جنسي داشته باشند، مي توانند به وي كمك كنند.

چنانچه شما والدین گرامی در رابطه با برطرف کردن نگرانی های خود ، زمان شروع تربیت جنسی ، نحوه صحبت کردن با فرزندتان در مورد مسائل جنسی و چگونگی آموزش پیشگیری از سوء استفاده جنسی به فرزندتان نیاز به راهنمایی دارید ، می توانید اطلاعات مناسب و کافی را از یک مشاور کودک – نوجوان دریافت کنید . درک بهتر از مسائل جنسی کودکان باعث می شود تا بهتر بتوانید آموزش ها و راهنمایی های لازم را به فرزندتان ارائه دهید .

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید