دکتر غلامحسین قائدی

يکي از همراهان سلامت برايمان نوشته است: «پسر 8 ساله‌اي دارم که از چهار سالگي تمايل به پوشيدن لباس دختر بچه‌ها را داشت و بازي‌هاي دخترانه انجام مي‌داد. در آن زمان که به مشاور مراجعه کرديم توصيه شد که نسبت به رفتارش بي‌توجهي کنيم. حالا رفتارش ادامه دارد و آنها تشخيص اختلال هويت ج ن س ی داده‌اند. ما کلافه شده‌ايم. چه‌ کار کنيم؟»…

در پاسخ بايد بگويم به نظر مي‌رسد پسربچه‌ شما نياز است مورد بررسي دقيق‌تري قرار گيرد که آيا فقط تمايل به استفاده از لباس جنس مخالف دارد و يا دچار اختلال هويت ج ن س ی است. گروه اول تمايلي به کسب صفات ج ن س ی مقابل ندارند، اما هويت ج ن س ی تي که حس دروني شخص از مرد يا زن بودن است از سن سه سالگي ظاهر مي‌شود و با جنس بيولوژيکي (زيست‌شناختي) فرد مطابقت دارد ولي برخي افراد خود را متعلق به ج ن س ی ت مخالف مي‌دانند که اين مساله در کلام، رفتار يا پوشيدن لباس جنس مخالف نشان داده مي‌شود.
ميزان شيوع اين اختلال مشخص نيست ولي پسران به نسبت بيشتري مبتلا مي‌شوند. عوامل متعددي از جمله تاثير هورمون‌هاي ج ن س ی مردانه يا زنانه روي رشد جنين و همچنين روش و نحوه پرورش کودک که هماهنگ يا ناهماهنگ با جنس خاصي است که به آن تعلق دارد، از جمله دلايل اين اختلال ذکر شده است. معمولا اين افراد اگر پسر باشند توسط گروه هم‌سالان و همتا مورد اذيت و آزار قرار مي‌گيرند و يا طرد مي‌شوند. برخي از اين کودکان به خاطر تمسخر ساير بچه‌ها از رفتن به مدرسه خودداري مي‌کنند.
در نوجواني و بزرگسالي تقاضا براي اقدامات طبي و انجام اعمال جراحي به منظور تغيير دادن ظاهر جسمي خود ظاهر مي‌شود. اين افراد عموما از کودکي نزد روان‌پزشک برده مي‌شوند. جهت درمان در مورد پسربچه‌هايي که مشابه فرزند شما هستند راهکارهاي زير مي‌تواند مفيد واقع شود:
1) تشويق الگوهاي رفتاري مقبول از نظر فرهنگي در پسربچه‌ها.
2) مشاوره با والدين، خصوصا براي آنان که به طور ناخواسته رفتار جنس مقابل را تشويق مي‌کنند بايد جلسات مشاوره برگزار شود تا از اين کار بپرهيزند.
3) ساير درمان‌هاي روان‌شناختي، دارويي، هورموني و غيره که تحت‌نظر متخصصان مربوطه انجام مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید