يکي از مسايل بسيار مهم و حياتي پيش از ازدواج، در نظر گرفتن معيارهاي مناسب براي انتخاب همسر است…

بيشترين مشکلاتي که در زندگي زناشويي بروز مي‌کند، اين است که زن و مرد، همسر مناسب خود را انتخاب نکرده‌اند و پس از چند سال زندگي زناشويي متوجه مي‌شوند که مناسب همديگر نبوده‌اند. انتخاب همسر مناسب، سنگ زيربناي يک زندگي موفق است. بيشتر ناکامي‌ها و شکست‌ها در زندگي مشترک، از پايه‌گذاري اين سنگ زيرين ناشي مي‌شود. امروزه متخصصان حوزه خانواده معتقدند هر اندازه زن و مرد پيش از ازدواج اطلاعات صحيح‌تر و دقيق‌تري نسبت به هم داشته باشند، بهتر مي‌توانند ميزان موفقيت يا شکست خود را در زندگي زناشويي‌شان پيش‌بيني کنند. يعني فرآيند شروع زندگي زناشويي اگر بر پايه يک تقسيم منطقي، همه‌جانبه و انتخاب آگاهانه شکل بگيرد، دوام و قوام آن روند پايدارتري را طي خواهد کرد. در انتخاب همسر فرد مي‌خواهد شريکي در زندگي برگزيند که از مصاحبت با او لذت ببرد و محرم اسرارش تا پايان عمر همراه و همراز او باشد بنابراين پيش از ازدواج بررسي و شناخت براي گزينش همسر اهميت به‌سزايي دارد.

تاکيد بر انتخاب همسر متناسب و همتا باعث روابط بهتر، سالم‌تر، پرجاذبه‌تر، شيرين‌تر و باصفاتر مي‌شود. يکي از مواردي که کمتر به آن توجه مي‌شود، وجود هماهنگي‌هاي ج ن س ی ميان زوجين است که عمده آن به دليل فقدان آموزش مسايل ج ن س ی به افراد در سطوح تحصيلاتي گوناگون است؛ به طوري که گاهي اطلاعات ج ن س ی افراد تحصيل‌کرده در حد افراد معمولي باقي مي‌ماند و اين مساله مي‌تواند سرآغازي براي شروع مشکلات بعدي در زندگي افراد شود. هر فردي بايد خود را ملزم بداند دراين‌باره از مشاور ج ن س ی پيش از ازدواج كسب اطلاعات كند؛ وگرنه به طور عمده بين 1 تا 5/1 سال پس از زندگي مشترک، اختلاف در ميل جنسي، خودش را آشکار خواهد ساخت. در صورت فقدان چاره‌انديشي مناسب، اين مساله باعث سردشدن روابط زناشويي زوجين و اختلال در ساير زمينه‌هاي زندگي مي‌شود. راه‌حل، اين است که شما با همسرتان در مورد خواسته‌هاي زناشويي خود صحبت کنيد.

شيوه حرف زدن البته بايد در قالب خاصي باشد؛ بسياري از افراد زوجين در مورد رنگ و غذاي مورد علاقه، حالت‌هايي كه منجر به بروز عصبانيت‌شان مي‌شود مانند حساس‌بودن به گرسنگي يا كم‌خوابي و… با هم پيش از ازدواج صحبت مي‌كنند، اما در اين مورد مهم يعني تمايلات ج ن س ی حرفي نمي‌زنند. شايد لازم باشد از راهنمايي‌هاي يك مشاور و متخصص در اين زمينه برخوردار شويد. او مي‌تواند بنا به تيپ شخصيتي شما كمك‌تان كند چطور سر صحبت را باز كنيد تا متوجه هماهنگي تمايلات خود با طرف مقابل شويد. نکته آخر اينکه بعضي‌ها به پركردن پرسش‌نامه‌هايي در اين زمينه اكتفا مي‌كنند. باوجود پرسش‌نامه‌هاي فراوان در اين زمينه هيچ‌چيز نمي‌تواند جايگزين مشاوره و حضور همه‌جانبه پيش از ازدواج به‌وسيله يک درمانگر مسايل زناشويي و ج ن س ی شود.

دیدگاهتان را بنویسید