در این نوع درمان ، پالس های الکتریکی توسط این دستگاه بر روی پوست سر بیمار اعمال می شود، این پالس ها سلول های مغزی را تحریک کرده  و باعث ایجاد یک تشنج در بیمار می شود. الكتروشوك انتقال دهندههاي عصبي مغز را تنظيم ميكند و عدم تعادل آنها را به طور موثر اصلاح ميكند. اين روش هنگامي كه به جا استفاده شود، بسيار مفيد است و اغلب عوارض آن خفيف، كوتاه مدت و قابل برگشت است. اين درمان اغلب در عدم توفيق ساير روشهاي درماني به كار ميرود. سرعت اثر، مزيت عمده آن است.
در زمان اعمال این پالس ها بیمار در بیهوشی کامل به سر برده و زمان تقریبی این بی هوشی هم حدود 5 دقیقه است. در زمان بیهوشی پالس های الکتریکی به مدت 30 الی 60 ثانیه بر روی سر بیمار اعمال می شوند.

مکانیزم عمل ECT   هنوز برای محققان و دانشمندان ناشناخته مانده است اما تئوری هایی در مورد تاثیر ECT بر روی مغز وجود دارد که تا حدودی عملکرد این دستگاه را توجیه می کند از جمله اینکه:

بروز تشنج در مغز باعث دگرگونی پیام های شیمیایی حاصل از اعصاب می شود و تئوری دیگر بیان می کند که درمان با ECT خود باعث تنظیم یک سری هورمون های ترشح شده در غدد می شود که ممکن است بر روی انرژی،  خواب ، اشتها و وضعیت روحی روانی بیمار تاثیر بگذارد.

 

تعداد جلسلات درمانی:

در دوره حاد درمان، معمولا دو تا سه بار در هفته انجام مي شود. ميانگين تعداد جلسات لازم، 6-12 جلسه است.معمولا پس ازتكميل دورهECT، براي جلوگيري از عود، بيمار تحت درمان نگهدارنده دارويي قرار ميگيرد. اما گزارش شده درمان نگهدارندهECT که معمولا ماهي يكبار و در مواردي هر دو هفته يا حتي هفتگي انجام ميشود، درمان موثري براي پيشگيري از عود مي باشد. در عود سريع بدنبال شوك، علايم شديد، همراهي سايكوز و عدم تحمل داروها ميتوان درمان نگهدارنده را در نظر گرفت.

 

اثرات جانبی ECT که معمولا  به ندرت رخ می دهند عبارتند است:

سردرد ، دردهای شدید ماهیچه ای ، تهوع و سرگیجه ، که معمولا در ساعات اولیه استفاده از این روش رخ می دهد.در طول استفاده از این روش ممکن است به خاطر آوردن اطلاعات و آموخته ها برای فرد دشوار باشد این عوارض در طول چند روز یا هفته پس از گذشت چند دوره درمان با  ECT از بین خواهد رفت. توانایی هر فرد در به خاطر آوردن آموخته ها به شدت افسردگی وی وابسته است.میزان و مدت عوارض فراموشی با نوع ECT که استفاده می شود تغییر می کند .

 

الکترو شوک در درمان چه اختلالاتی استفاده می شود:

  1. افسردگی اساسی
  2. افسردگی دو قطبی
  3. اسکیزوفرنی
  4. دلیریوم ناشی از علل طبی یا روانپزشکی
  5. کم کاری هیپوفیز
  6. پارکینسون
  7. اختلال وسواسی جبری

 

نکاتی که قبل از شوک درمانی باید رعایت شوند:

  1. 6 ساعت قبل از دریافت شوک نباید هیچ گونه ماده خوراکی مصرف کنید.
  2. ان روز را حتی الامکان سیگار نکشید.
  3. قبل از شروع درمان در صورتی که دندان مصنوعی دارید ان را از دهان خارج کنید.

 

 


 

دیدگاهتان را بنویسید