پرسش و پاسخ 4

¥من ۱۵ ساله هستم و چند سالی است که مشکل خود ارضائی دارم و چند باری هم برای ترک آن اقدام کردم و چهار ماه در تابستان اخیر ترک کرده و دوباره گرفتار این مشکل شدم خواهشمندم شما راه حلی برای ترک این عمل بفرمایید و آیا ترک کامل و بدون بازگشت خود ارضایی ممکن است؟

¥پسر 24ساله ای هستم که متاسفانه به هیچ وجه شرایط ازدواج ندارم وغریزه ج ن س ی ام بشدت فعال است.بطوری که شب وروزم راگرفته ودیگرازآن خسته شده ام.راه های کنترل وکاهش میل ج ن س ی راشرح وراهنمایی ام کنید تاخدایی نکرده به گناه نیفتم.لطفا چند نوع داروی شیمیایی وگیاهی نیزمعرفی کنید.

در ارتباط با خود ارضایی مطالب بسیاری گفته شده است و متاسفانه دیدگاه های متفاوت و متضاد زیادی نیز وجود دارد. عمده این تضادها به دلیل نبود اطلاعات علمی ومعتبر، تلفیق افسانه و خرافات با واقعیت و عقاید خاص افراد بوجود آمده اند. گذشته از عقاید مذهبی و دینی که این عمل را گناه میدانند، بسیاری از مردم نیز دارای افکاری هستند که خود ارضایی را دلیل مشکلات متعددی می دانند. البته باید بیان داشت برخی پژوهش های علمی زمانی خودارضایی را مشکل زا می دانند که جایگزین روابط ج ن س ی با همسر گردد و بدین وسیله روابط زناشویی را مختل نماید و یا اینکه به دلیل فراوانی عملکردهای اجتماعی، شغلی و روزانه فرد دچار مشکل گردد. اما اینکه چگونه می توان خودارضایی را ترک نمود؛ واقعیت این است که روش علمی و مدونی برای ترک ان وجود ندارد. خوداراضایی حتی ممکن است علیرغم پیشنهاداتی نظیر ازدواج و … برای ترک آن، همچنان ادامه داشته باشد. بنابراین باید به دنیال این مساله بود که تا حد ممکن ،کنترل گردد. در مورد راه حل های کنترل نیز دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. ورزش کردن، ایجاد مشغولیت های ذهنی متفاوت، نپرداختن به مسائلی که محتوی ج ن س ی دارند نظیر فیلم و عکس و…، برنامه ریزی برای جلوگیری در شرایط اضطراری و… . طبیعتا هرکدام از این موارد در جای خود ممکن است تاثیراتی داشته باشد که البته در این مورد نیز تحقیقات علمی، معتبر و منتشر شده ای وجود ندارد، بنابراین در مورد درستی یا نادرستی ان ها نمی توان قضاوت نمود. اما در مورد افرادیکه واقعا این مساله آن ها را نگران نموده است باید بیان نمود در مرحله اول باید به متخصص مراجعه کنند. مراجعه به متخصص این برتری را به همراه دارد که ارزیابی دقیقی از وضعیت فرد به عمل امده و اطلاعات علمی و معتبری به فرد ارائه داده می شود و اطلاعات منفی قبلی حذف می شوند، نگرش های فرد مورد بررسی قرارگرفته و در جای لازم تغییر داده می شوند و نهایتا اینکه با توجه به وضعیت فرد نگران های وی را برطرف نموده و سعی می شود که راهنمایی لازم به وی ارائه گردد. بنابراین تا وضعیت فرد بررسی نگردد نمی تواند اظهار نظری دقیقی اعلام نمود. چه در مورد خودارضایی و چه در مورد میل ج ن س ی بالا وضعیت به همین منوال است. واقعیت این است که دارویی تایید شده ای برای کاهش میل ج ن س ی که عارضه بعدی نداشته باشد وجود ندارد؛ هرچند که برخی داروهایی که برای درمان مسائل دیگر استفاده می شوند (نظیر داروهای ضدافسردگی) کاهش میل ج ن س ی را به همراه دارند، با این حال این داروها صرفا به منظور کاهش مل ج ن س ی تجویز نمی شوند. همینطور در مورد خودارضایی نیز دارویی وجود ندارد. مهمترین مساله در مورد مشکلات مربوط به سلامت جنسی، داشتن اطلاعات معتبر و مناسب در این حوزه و ارزیابی وضعیت فرد است. بنابراین توصیه می گردد در مرحله اول و قبل از اقدام به هر کاری به متخصص سلامت جنسی،روانپزشک یا روانشناس مشاور مراجعه شده و اطلاعات درست را از طریق آن ها و نه کتابهای بازاری یا سایت های اینترنتی به دست آورند.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید